Veronika Cibulková

Cheshire Academy

Ako to všetko začalo

O štúdium v zahraničí som sa začala zaujímať s rodičmi minulý rok na jeseň, keď sme sa v Prahe na veľtrhu stretli s pánom Kaniom. Následná spolupráca s pánom Kaniom a JK Education sa stala veľmi nápomocnou. Čas utekal veľmi rýchlo a vďaka pánovi Kaniovi sa príprava na prijímacie konanie a všetky formality zvládli včas. Schôdzky a e-maily ma dokonalo pripravili. Vďaka tomu som sa nebála v auguste 2016 sama odletieť a začať študovať 11. ročník na Cheshire Academy v Connecticute.

Veľa ľudí sa ma pýta, či by som sa rozhodla rovnako, keby som sa musela znova rozhodovať. Úprimne zmysel tejto otázky nechápem, pretože moja odpoveď je jednoznačné ÁNO. Dovolím si povedať, že študovať na Cheshire Academy v USA bolo najväčšie a najlepšie rozhodnutie, ktoré som zatiaľ v živote spravila.

„Aká je Cheshire Academy? V čom sa najviac líši od českých škôl? Mala si problém s angličtinou? Je to ťažké?“ Tieto otázky sa ma pýtajú snáď všetci. Prvá vec, ktorú som si hneď po príjazde všimla, bola diverzita študentov z rôznych častí sveta, ich ochota pomôcť a pozitívny prístup. Počas niekoľkých dní som získala veľa dobrých kamarátov nie len v Connecticute, ale aj z Kanady, Južnej Americky, Ázie a Afriky.

Mám pocit, že ľudia sú viac otvorení a sú radi, keď môžu akokoľvek pomôcť dosiahnuť úspech. Cheshire Academy je boarding school, človek sa tak stane samostatnejším a aj napriek tomu, že má veľa dobrých kamarátov, musí sa primárne spoliehať na seba. To potvrdzuje aj tzv. „academic honesty“, čo znamená, že akékoľvek opisovanie alebo kopírovanie úloh samozrejme nikdy neprichádza do úvahy.

Predmety si študenti môžu zvoliť sami podľa svojho záujmu a výber predmetov a náročností je naozaj veľký. V triedach sme dohromady medzinárodní študenti aj Američania. Výučba je vždy intenzívna, pretože študentov v triede nie je tak veľa ako na českých školách. Napríklad v mojom Calculus class sme 4 vrátane mňa a v mojej IB Environmental System & Society class je nás tak 12.

Učenie je prevažne založené na vôli a práci študenta. Každý deň máme veľa domácich úloh alebo projektov. Vyhovuje mi, že sa vlastne takto pripravím na testy, na ktoré sa následne nemusím učiť memorovaním dlhých poznámok, ako som musela na gymnáziu, pretože sa preberanú látku takto učím priebežne a pred testom si len všetko zopakujem.

Systém je tiež založený na komunikácií s učiteľom a spolužiakmi. Časť mojej výslednej známky je aj tzv. „participation grade“, ktorá ukazuje na to, ako sa v triede zapojujem, pýtam sa a ako plním úlohy. Každý sa snaží na hodine zapojiť a povedať svoj názor. Nikto sa nebojí spýtať, pokiaľ niečomu nerozumie a nikto sa mu za to nesmeje, pretože rozumieť látke je to najdôležitejšie. Každý deň je v rozvrhu 15 minútové „extra help“, kedy sú všetci učitelia študentom k dispozícii odpovedať na otázky a pomôcť napríklad s domácou úlohou. Každý študent má svojho „advisor“ – poradcu, ktorý je buď učiteľ, alebo treba coach nejakého športu. Jedenkrát za týždeň sa s nimi študenti stretnú a uistia sa, že všetko prebieha v poriadku. Sú ochotní kedykoľvek pomôcť a poradiť.

Pokračovanie
Zaujal Vás tento príbeh? Je čas začať ten svoj.

POĎME SA STRETNÚŤ

Napísali o nás

Tento web používa k poskytovaní služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie (ďalšie informácie ). Používaním tohto webu s tým súhlasíte.