Kristína Novotná

Hawaii Preparatory Academy

Pre výber strednej školy som si stanovila jasné kritéria: medzinárodná maturita, efektívny vzdelávací systém, bohatá ponuka mimoškolských aktivít a získanie znalosti druhého jazyka – aby som mohla študovať na najlepších svetových univerzitách.

Najskôr som sa zoznámila s ponukou českých škôl či už štátnych, alebo súkromných.
Navštívila som dokonca aj International School of Prague, ktorá ponúka americký vzdelávací systém. Tá moje požiadavky ako jediná čiastočne spĺňala. Úspešne absolvovanie tejto školy však nezaručuje prijatie na najlepšie univerzity vo svete.

Pri ďalšom pátraní sme s rodičmi na internete narazili na agentúru pána Kaniu, ktorá sprostredkúva štúdium na stredných školách v USA, Kanade a Európe. Zaujal nás jeho príbeh, profesionálny prístup, skúsenosti a rýchlosť prijímacieho konania. Pán Kania nám odporučil školy spĺňajúce moje kritéria. Všetko to boli boarding schools, čiže s pokrytým ubytovaním a stravou. Z ponuky som si vybrala tri školy a pán Kania mi dohodol osobnú schôdzku so zástupcami jednotlivých škôl v Prahe.

Každá schôdzka trvala viac ako hodinu. Na prvej som bola veľmi nervózna a moc som nekomunikovala. Zato tá posledná sa veľmi podarila. Zástupkyňa havajskej školy bola veľmi príjemná. Keďže milujem jazdectvo, zaujal ma fakt, že má škola vlastný chov koní a jazdecký oddiel. Schôdzka sa konala na začiatku novembra 2014, podklady k prijímaciemu riadeniu som musela poslať do konca februára. Súčasťou podkladov bola aj úspešná jazyková skúška TOEFL. Oznámenie o prijatí mi prišlo o pár dní a do školy som nastúpila v auguste. Do tej doby bolo ešte potrebné zariadiť víza a preštudovať tzv. Handbook, čiže manuál o školských pravidlá a pravidlách pobytu na internáte. Ich súčasťou bol aj dresscode. Tričká s veľkými výstrihmi, šortky alebo minisukne sú počas školského dňa zakázané. Ďalej som sa pripravovala, a to aj behom letných prázdnin, na vstupný test z angličtiny a matematiky. Testy sú dôležité, podľa ich výsledkov sú totiž študenti zaradení do vyučovacích predmetov. Väčšina predmetov má tri stupne náročnosti – normal, honours a AP. Každý žiak má šesť predmetov, ktoré študuje počas dvoch semestrov a oba končia skúškovým obdobím.

Štúdium na Havaji

Hawaii Preparatory Academy, na ktorej študujem, je menšia súkromná stredná škola v mestečku Kamuela na najväčšom ostrove štátu Havaj. Hrdo sa hlási k úspechom svojich študentov. V rozľahlom kampuse je dokonca aj kaplnka alebo observatórium. Ku športovému vyžitiu majú študenti k dispozícií telocvičňu, tenisové centrum a bežeckú dráhu.

Súkromné školy ponúkajú celú radu mimoškolských aktivít. Na výber je viac než dvadsať rôznych športov, ktoré sa menia podľa ročného obdobia. Prvý týždeň navštevovali školu iba noví študenti a študenti vyšších ročníkov. Cieľom tohto týždňa bolo zoznámiť všetkých nováčikov s prostredím školy, jej okolím a ostatnými študentmi. Hrali sme hry, chodili na výlety alebo k moru.

Ubytovanie sa rozkladá v troch budovách (tzv. dorms) v areáli školy (tzv. campus). Dormsy sú chlapčenské, dievčenské aj spoločné. Izby sú dvojlôžkové. Spolubývajúci sú k sebe priradení na základe odpovedí z dotazníku. Ak vám daná osoba nevyhovuje, dá sa pomerne jednoducho vymeniť. V dormsoch nás majú na starosti učitelia, ktorí bývajú priamo v budove. Panuje tam pomerne prísny poriadok, ktorý som nakoniec aj ocenila – každý školský deň sú dve hodiny vyhradené na štúdium a musí byť v budove úplný pokoj.

V škole máme slušný výber jedla vrátane ovocia a šalátov. Stravovacie návyky Američanov sú však dosť odstrašujúce. Veľa z nich považuje hranolky a pizzu za súčasť plnohodnotného jedálničku. Na internáte máme v kuchyni k dispozícii len mikrovlnku. Keď potrebujeme, môžeme využívať práčku a sušičku. Američania sú ďaleko priateľskejší a milší, než som si pôvodne myslela. Niekedy až prehnane moc. Učitelia sa úprimne zaujímajú o svojich študentov a tiež o ich výsledky. Už niekoľkokrát som bola pozvaná na výlet, večeru alebo dokonca aj na pláž, kde sme mali piknik a šli surfovať.

Havajské ostrovy poskytujú obrovské množstvo outdoorových aktivít. Každý víkend máme na výber z kampusových spoločenských aktivít, adrenalínových výletov do prírody často spojených s kempovaním alebo s nakupovaním. Pokiaľ sa vám však nechce, pokojne môžete stráviť celý deň v posteli. Na Deň vďakyvzdania sme mali možnosť zúčastniť sa výletu na ostrov Kauai. Naša škola usporiadala výlety aj počas jarných prázdnin, a to po celom svete vrátane Indie, Číny alebo Nového Zélandu.

Po zoznámení sa s americkým vzdelávacím systémom, by som sa už nechcela vrátiť späť do českého školstva. Výučba na amerických stredných školách v mnohých smeroch pripomína vysokoškolský prístup. Všetko stojí na troch bodoch – čítanie a práca s informáciami, písanie eseje a diskusia na hodinách. Vždy je na prvom mieste poctivosť, každé nedodržanie pravidiel sa tvrdo trestá. Napríklad za opisovanie alebo nerešpektovanie ostatných hrozí až vylúčenie zo školy.

Rada by som pokračovala na univerzite v USA. Keďže moja škola patrí medzi najlepšie hodnotené stredné školy v USA, moja šanca dostať sa na tzv. Ivy League (najlepšie hodnotené školy v USA) je veľmi vysoká. Držte mi palce!Zaujal Vás tento príbeh? Je čas začať ten svoj.

POĎME SA STRETNÚŤ

Napísali o nás

Tento web používa k poskytovaní služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie (ďalšie informácie ). Používaním tohto webu s tým súhlasíte.