Jessica Hašková

Thornton Academy, Maine, USA

Skok do neznáma

Ľudia sa ma vždy pýtajú, prečo som sa rozhodla odísť z Česka, keď som tam mala všetko. Práve som nastúpila do prvého ročníka na pedagogickom gymnáziu a viedla som tanečný súbor. Môj dôvod bol veľmi prostý. Posledných pár rokov som sa necítila dobre a moje nálady boli ako na horskej dráhe. Dobre som vedela, aké sú moje ciele a sny a pripadalo mi, že pre ne nič nerobím. V žiadnom prípade som sa nesnažila utiecť pred niečím, čo nezvládam! Bola som úplne vďačná za všetko, čo mi prišlo a stále prichádza do cesty, ako je príležitosť učiť sa tanec a mnoho ďalšieho. Jedného dňa som si povedala, že so všetkým, čo v živote chcem, sa musím niekam pohnúť, a tak sa to stalo. Pamätám si večer, kedy som sa rozprávala s ocinom o všetkom, čo ma momentálne trápilo a len tak nás napadlo odísť do zahraničia. Snáď hneď prvý týždeň sme môj sen začali realizovať. Obavy ako, čo povedia moji blízki kamaráti a rodina na to, že odchádzam na dva roky študovať do Ameriky, som mala každý deň. No boli zbytočné, pretože moji milovaní kamaráti a rodina to prijali úžasne.

Prvý rok na umeleckej akadémii

Pamätám si, že so USA odcestovala 22. augusta 2015. Nastúpila som na umeleckú akadémiu, ktorá sa volá Thornton Academy. Prišla som ako junior – 3. ročník strednej školy. Možno sa pýtate, ako som sa objavila v tretiaku, keď v Česku som bola v prváku. Americký systém má totiž len osem rokov základnej školy, čiže som šla rovno do tretiaku. Dokonca po prepočítaní mojich kreditov z Česka som zistila, že môžem bez problémov zmaturovať už tento rok a rovno sa zaradiť do štvrtáku. Školský systém je v Amerike niečo úplne iné. Vo všetkých smeroch mi vyhovuje a som o dosť spokojnejšia. Po 12 rokoch školskej dochádzky snáď už aj môžem povedať, že sa do školy teším. Samozrejme je to stále škola a neznamená to, že je ľahšia, ako si väčšina ľudí v Česku myslí. Cudzí jazyk, iné predmety než Česku, každý deň minimálne 3 – 4 domáce úlohy (záleží na predmete a jeho leveli), ktoré vás pripravia na testy. Keď úlohy nespravíte, strácate kredity, ktoré potrebujete pre dokončenie školy alebo ročníka. Úlohy vám veľmi uľahčujú prácu, keď sa učíte na test.

Hovorila som o leveloch predmetov. Keď prídete na školu v USA a ste medzinárodný študent, absolvujete počas prvého týždňa dva testy – z angličtiny a matematiky. Testy ukážu, aké máte schopnosti a vedomosti. Preto nemusíte mať strach, že niečo nebudete zvládať, pretože sa vám vždy prispôsobia. Matematika je od najľahšej Math 1 až po Calculus BC, ktoré je naozaj len pre tých, čo matematiku zbožňujú (a to ja teda nie som). Angličtina je rozdelené pre medzinárodných študentov a pre amerických zvlášť. Pravdaže pokiaľ ste v USA viac rokov a máte perfektnú angličtinu, môžete byť v triede s Američanmi. Ďalšie predmety si vyberáte podľa skúseností a podľa toho, čo si myslíte, že zvládnete a mohlo by vás baviť. Od najľahšieho až po najťažšie, tzv. AP classes. Celkovo máte osem hodín, počas ktorých zbierate kredity. Rozvrh je tu iný než v ČR. V ČR máte každý deň iný rozvrh, nám sa striedajú dva dni stále dookola: Maroon a Gold day. Každý deň máme štyri vyučovacie hodiny, pričom jedna trvá 80 minút. Musím priznať, že na začiatku bolo sedieť hodinu a pol na hodine matematiky naozaj masaker, ale teraz mi to príde úplne normálne. Ako všetko, aj toto je len o zvyku.

Keď sa teraz zameriam na celkový priebeh školy a učiteľov, musím povedať, že sa určite budete veľmi diviť. Vyučujúci sú tu úplne skvelí! Samozrejme je tu stále hranica učiteľ a žiak, ale oni sú radi vašimi kamarátmi. Snažia a pomôcť každému a to hlavne medzinárodným študentom, pretože im je jasné, že to pre nás môže byť naozaj niekedy ťažké. Takže obavy z toho že niečo nezvládnete, vôbec nemusíte mať. Nikdy sa mi nestalo, že by mi učiteľka na tanec (alebo napríklad telesnej výchovy) uvarila knedľu s kapustou, pretože by mi chýbalo naše národne jedlo. Nikdy sa mi nestalo, že by ma objímali ľudia len tak, keď ma uvidia len preto, že si ma vážia a majú ma radi. Nikdy sa mi nestalo, že by niekto v ČR používal technológiu, čo tu bežne využívajú na hodinách (iPady, iPhony, Macbooky, interaktívne tabule v každej triede). Nikdy sa mi nestalo, že by bolo v poriadku povedať svoj názor a používať ho ako zdroj informácie! Nebudem vám tu tlačiť do hlavy hlúposti, keď si to nemyslíte. Väčšina českých učiteľov mala problém s veľa vecami, tu to tak nie je. Všetci sa na vás usmejú a pozdravia päťkrát za deň, keď vás stretnú. Celková mentalita učiteľov a študentov tu je iná. Snažia sa školu vnímať ako niečo, čo vám má pomôcť. Robíte veci, ktoré vás bavia, a neštudujete nepotrebné predmety. Nehovorím, že tu je všetko perfektné a možno so mnou niekto nebude súhlasiť. Určite by sme našli nejaké muchy, ale keby som mala ohodnotiť túto školu vrátane školského systému, tak by som pokojne dala 100%! Študenti sú pripravovaní na vysoké školy po celom svete. Musím povedať, že sa vyučujúci naozaj starostlivo starajú o to, aby sa každý mohol dostať tam, kam chce.

Začala som konečne robiť to, čo naozaj chcem, a čo ma skutočne baví! Ľudia sa o vás zaujímajú a pomáhajú vám pri realizácií snov. Sú nadšení z vašej kreativity a nápadov, ktoré prinášate. Nič nie je zle. Prečo by vôbec malo byť? Ja bývam na internáte a musím povedať, že aj napriek malým obavám, ktoré som na začiatku mala, by som vôbec nemenila! Cítim sa tu ako doma, ale rodina mi samozrejme chýba. Aj keď musím priznať, že sa mi nechcelo odtiaľto odísť na Vianoce. Radšej by som svojich blízkych privítala tu! Sme tu jednoducho jedna veľká rodina. Úplne milujem našich dorms parents, čiže rodičov, ktorí sa o nás starajú. Snažia sa vytvoriť domov, na ktorý sme zvyknutí. Chcú, aby sme sa tu cítili čo najlepšie. Dokonca ma baví prať, upratovať, učiť sa do školy alebo hľadať rôzne profesie, ktoré som v ČR ešte neskúsila. Jednoducho stojíte na svojich nohách!

Zážitky z rôznych výletov napríklad do Bostonu alebo Portlandu sú úplná pecka! Každý víkend máme na výber niekoľko činností. Nedokážem si predstaviť, že iba za 4 mesiace budem maturovať a odchádzať od miesta, kde zatiaľ prežívam jedny z najlepších chvíľ v mojom živote. Niekto si možno bude myslieť, že preháňam, ale ja milujem cestovanie! A toto mi úplne vyhovuje. Bol to jeden z mojich snov, ktorý sa mi splnil, a ja tomu stále nedokážem uveriť! Každému by som veľmi priala, aby to zažil. Je to životná skúsenosť k nezaplateniu! Ďakujem moc rodine za podporu a za to, že mi toto umožnila!Zaujal Vás tento príbeh? Je čas začať ten svoj.

POĎME SA STRETNÚŤ

Napísali o nás

Tento web používa k poskytovaní služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie (ďalšie informácie ). Používaním tohto webu s tým súhlasíte.